Council & Committees

County Representatives

  • Andy Ainslie
    Morgan County
    PLANNING & GOVERNMENT SERVICES
  • Marcello Banes
    Newton County
    PROGRAM OF WORK
  • Tom Crow
    Jackson County
    PROGRAM OF WORK
  • John Daniell
    Oconee County
    PLANNING & GOVERNMENT SERVICES
  • Nancy Denson
    Clarke County
    PROGRAM OF WORK
  • Pat Graham
    Barrow County
    PLANNING & GOVERNMENT SERVICES
  • Kevin Little - (Chair-Personnel)
    Walton County
    PERSONNEL
  • Tommy Lyon - (Chair-Planning and Government)
    Elbert County
    PLANNING & GOVERNMENT SERVICES
  • Carl Pennamon
    Jasper County
    PLANNING & GOVERNMENT SERVICES
  • Billy Pittard - (Chair - POW) (RC Vice Chair)
    Oglethorpe County
    PROGRAM OF WORK
  • John Scarborough
    Madison County
    AUDIT & FINANCE
  • Jeffery Smith
    Greene County
    AUDIT & FINANCE


Municipalities


  • Oconee County
    PLANNING & GOVERNMENT SERVICES
  • Richard Berry
    Oglethorpe County
    PROGRAM OF WORK
  • Jody Blackmon
    Madison County
    AUDIT & FINANCE
  • Linda Blechinger
    Barrow County
    PLANNING & GOVERNMENT SERVICES
  • Phil Brock
    Greene County
    PROGRAM OF WORK
  • Dodd Ferrelle
    Clarke County
    PROGRAM OF WORK
  • Larry Guest
    Elbert County
    PERSONNEL
  • Fred Perriman
    Morgan County
    PERSONNEL
  • Roy Plott
    Jackson County
    PERSONNEL
  • Jerry Roseberry - (RC Chair) Ex-officio Member of each Committe
    Newton County
  • Greg Thompson
    Walton County
    PERSONNEL
  • Stone Workman
    Jasper County
    AUDIT & FINANCE


Private Sector

  • James David Bentley
    Morgan County
    PROGRAM OF WORK
  • Ronnie Boggs
    Oglethorpe County
    PERSONNEL
  • Joyce Chambers
    Walton County
    AUDIT & FINANCE
  • David Dyer
    Jasper County
    PLANNING & GOVERNMENT SERVICES
  • Amrey Harden - (Chair-Audit & Finance)
    Oconee County
    AUDIT & FINANCE
  • Lamar Houston
    Clarke County
    AUDIT & FINANCE
  • Tommy Jennings
    Barrow County
    AUDIT & FINANCE
  • Bob Padilla
    Madison County
    PERSONNEL
  • Bill Palmer ( RC Secretary)
    Elbert County
    PLANNING & GOVERNMENT SERVICES
  • Lee Rhodes
    Greene County
    AUDIT & FINANCE
  • Jim Shaw
    Jackson County
    AUDIT & FINANCE
  • Frank Turner
    Newton County
    PERSONNEL


State Representatives

  • Cary Fordyce
    Governor Appointee
    PLANNING & GOVERNMENT SERVICES
  • Howard Ledford
    Governor Appointee
    PLANNING & GOVERNMENT SERVICES
  • Tate O'Rouke
    Governor Appointee
    PERSONNEL
  • Roy Roberts
    Lieutenant Governor Appointee
    AUDIT & FINANCE


NEGRC Council Associates

  • Louise Adams
    Newton County
    PERSONNEL
  • Charlie Crawford
    Oglethorpe County
    PROGRAM OF WORK
  • Harold Horton
    Clarke County
    PROGRAM OF WORK
  • Buddy Ouzts
    Barrow County
    PERSONNEL
  • Flemmie Pitts
    Newton County
    PERSONNEL
  • Joel Seymour
    Elbert County
    PROGRAM OF WORK


NEGRC Staff Committee Assignments

  • Mott Beck
    Executive Assistant, NEGRC Staff
    PROGRAM OF WORK
  • Jim Dove
    Executive Director, NEGRC Staff
    PERSONNEL
  • Peggy Jenkins
    AAA Director NEGRC Staff
  • Alicia Page
    Comptroller, NEGRC Staff
    AUDIT & FINANCE
  • Carol Rayburn-Cofer
    WIA Director, NEGRC Staff
  • Burke Walker
    Director, PGS - NEGRC Staff
    PLANNING & GOVERNMENT SERVICES